top of page

Yetişkin Ortodonti

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip iseniz her yaşta ortodontik tedavi yaptırabilirsiniz!

"Hangi yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir?"  Pek çok bireyin cevabını merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Ortodontik tedaviler genellikle çocuk ve gençlik yıllarında yapıldığı bilinmekle birlikte son yıllarda halkın bilgilenmesi ve teknolojinin ilerlemesi ile erişkin ve ileri yaşlarda ortodontik tedaviler çok başarılı uygulanmaktadır.

Yetişkin hastalarımızda diş teli tedavisi için bir üst sınır olmayıp tek ve en önemli kriter hastamızın ağız ve diş dokularının sağlıdır. Tedaviye başlamadan önce diş eti çekilmeleri ve dolayısıyla kemik kayıpları iyi değerlendirilmeli, vakaya göre en kısa sürede en sağlıklı sonucu alabileceğimiz tedavi yöntemi seçilmelidir.

   Özellikle son zamanlarda çıkan yeni ortodontik malzemeler sayesinde, erişkin hastalarda oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir. Dişlerin üzerine yapıştırılan braketler artık hem çok minik üretilebildiklerinden, hem de diş renginde materyallerden yapılabildiklerinden tedavi boyunca hastaların dış görünümlerinde dikkati çeken bir husus olmamaktadır. Buna rağmen ülkemizde ortodontik tedaviye ihtiyacı olan pek çok erişkin hasta bulunmakta, ancak bu kişiler estetik kaygılardan dolayı tedavi olmak istememektedir.

Estetik braketler ve görünmeyen şeffaf plaklar ile estetik kaygı artık sorun olmaktan çıkmıştır.

Bu hastaların da pek çoğu çapraşık dişlerini çektirme ya da kaplama veya protez yaptırma yoluna giderek tedavi olmaktadır. Oysa ortodontik tedavi ile dişler doğal yapıları korunarak düzeltilir, diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilebilir.

bottom of page