top of page
kocaeli çocuk diş hekimi, pedodonti, izmit çocuk diş hekimi kenan cantekin

PEDODONTİ

Pedodonti 0-15 yaş arası çocuk ve ergenlerin tüm diş ve çene problemlerinin önlenmesi veya oluşan problemlerin ileride oluşturabilecekleri olumsuz etkileri göz önüne alarak bu problemlerin çözümüne odaklanan diş hekimliğinin en kapsamlı bilim dalıdır. Çocuk diş hekimleri temelde 3 problem üzerine odaklanırlar. Bunlar; diş hekimi korkusu ve sedasyon, çürüğün önlenmesi ve tedavisi son olarak  diş çapraşıklıkları ve ortodontik tedavi.

IMG_5953_edited.jpg

ÇÜRÜĞE KARŞI KORUMA

Dünya sağlık örgütü (WHO) diş çürüğünü çocuklarda görülen en yaygın salgın hastalık olarak tanımlamıştır. Diş çürüğü oluşumuna karşı en önemli en etkili yöntem şüphesiz ki dişlerin diş fırçası ve diş macunu ile fırçalaması oluşturmaktadır. Fakat diş fırçalama alışkanlıklarının küçük yaşlarda yeterinde kazandırılamaması ve\veya günümüz de beslenme alışkanlıklarının yüksek miktarda karbonhidrat içeren gıdalardan oluşması nedeniyle çocuklarda çürüğe karşı ilave tedbirler alınması gerekebilmektedir. Bu tedbirlerin başında ise uzman çocuk diş hekimleri tarafından dişlere flor uygulaması ve fissür örtücü ile dişlerin koruyu tabaka ile kaplanması gelmektedir. Uzman çocuk diş hekimleri tarafından florür ün 6 ayda bir uygulanması’ fissür örtücünün ise 6

ayda bir kontrol edilmesi tavsiye edilir.

IMG_5563.JPG

ÇÜRÜK DİŞ TEDAVİSİ

Çocuklarda diş sürmesi (ağızda dişin görünmeye başlaması) 6 ayda başlar ve 6 yaşına kadar sadece süt dişleri mevcut iken 6 yaşında dai mi azı dişlerinin (6 yaş dişi) ağızda görünmesi ile karışık dişlenme başlar. 12 yaşından itibaren ise ağızda sadece daimi dişler bulunur. Çocuklarda diş tedavisinin temeli süt dişlerinin doğal düşme yaşına kadar ağızda tutulması temeline dayanmaktadır. Bu amaçla süt dişlerinin de daimi dişler gibi dolgu ve kanal tedavisi gibi restoratif tedaviler ile hem çocuktaki mevcut olan ağrılar giderilir hem de dişin tedavisi sağlanarak çekimden kurtarılır. Böylece süt dişlerinin erken dönemde kaybedilmesi engellenmiş ve bu sayede çene gelişiminin olumsuz etkilenmesinden ve daimi dişlerin çapraşık şekilde sıralanmasını önüne geçilmiş olur.

sedasyon ile diş tedavisi, kocaeli çocuk diş hekimi

SEDASYON ve GENEL ANESTEZİ

5 yaş altındaki çocukların büyük çoğunluğun ve engelli bireylerin tedavisi sedasyon veya genel anestezi altında tek seferde yapılabilmektedir. Son zamanlarda hastaların operasyon sonrası konforunun daha iyi olması, uyutma işleminde sadece gaz kullanılabilmesi ve diş tedavisi sonrasında çocuğun dakikalar içerisinde taburcu edilebilmesi nedeniyle genel anestezinin yerini sedasyon uygulaması almıştır. Sedasyon ile diş tedavisi yalnızca ameliyathane ortamında uzman anestezi doktoru ve uzman çocuk diş hekimi (pedodontist) tarafından yapılmalıdır. Kocaeli Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, tecrübeli  anestezi ekibi ve Kocaeli Cocuk  Diş hekimi Kenan Cantekin ile sadece uyutucu gaz kullanılarak derin sedasyon işleminin gerçekleştirilebildiği Türkiye ve Avrupada ki bir kaç merkezden birisidir.

KOCAELI ÇOCUK diş hekimi ilk muayene

İLK MUAYENE

Amerikan Çocuk Diş Hekimleri Birliği (AAPD) bebeklerde ilk muayene için en ideal yaşın 1 yaş olduğunu belirtmektedir. Bu dönem bebeklerde kesici dişlerin bulunduğu ve biberon kullanımının da başlamasıyla çürük açısından oldukça risk altında olduğu yaş dönemidir. Pedodontistlerin en önemli görevi çocukların ağız ve diş sağlığını korumak olmakla beraber, tedavi ve koruma uygulamalarının çocukların psikolojisini anlayarak onlara özgü tedavi yaklaşımları sergileyerek, diş randevularını stres kaynağı olmaktan çıkarmak ve ilerleyen yaşlarda diş fobisi oluşumunun önüne geçmek kritik öneme sahiptir. Bu açıdan çocukların ilk muayenesi çok önemli yer tutmaktadır.  Çocuk diş hekimleri çocukların ilk muayenesinde çoğunlukla tedaviden kaçınırlar. İlk randevu soru işaretlerinin ortadan kaldırıldığı, yapılması planlanan tedavilerin anlatıldığı ayrıca hekim hasta güvenin sağlandığı eğlenceli bir zaman şeklinde değerlendirilir. Bu açıdan ilk muayenenin pedodontist tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

bottom of page