top of page
çocuk ilk diş muayenesi

İlk Muayene

Bebekler, ideal olarak ilk dişlerini çıkarmaları ile beraber çocuk dişhekiminin takibi altına girmelidir. İlk muayenede bebek ve çok küçük çocuklar, annelerinin kucağında dişhekimi koltuğuna oturabilirler. Çocuk dişhekimi  (Pedodontist ), ilk muayenede kaşığa benzer bir ağız aynası ile ağız içi, dişler ve çevre dokuları muayene eder. Bu muayenede süt dişleri ya da kalıcı dişlerden birinde çürük görülür ise bu dişlerin tedavisi için hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Küçük çocuklar genellikle ilk tanışmada kaygılı olabilirler. Ebeveynlerin internet üzerinden elde edebilecekleri, olumlu mesajlar veren hekim ve klinik resimlerini göstermeleri ve muayene işlemini önceden çocuklarına anlatmaları, kaygıyı önemli ölçüde azaltmaktadır. Özellikle ilk muayene randevusunu çocuğun kendini iyi hissettiği bilinen bir saate ayarlamak,  ilk muayene deneyimini olumlu yönde etkileyecektir. Hastalık durumunda veya kötü bir okul gününden sonra zorlu bir tedavi randeuvusu almamak, çocuğun diş hekimi ile olan iyi diyaloğunun devamlılığını sağlayacaktır.

Randevunuza gelmeden önce çocuğunuza normal bir öğün yedirmiş olmanız ve mümkünse randevudan yalnızca 10 dakika önce klinikte bulunacak şekilde gelmeniz,   O'nun iyi bir randevu geçirmesinde önemli bir katkı sağlayacaktır.

Tedavinizin tamamlanmasından sonra her 4-6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret  ediniz. Florür, fissür örtücü ya da remineralize edici diğer profesyonel uygulamalardan yararlanmanız,  diş çürüğünü engellemede çocuğunuzun ev bakımına önemli oranda destek olacaktır.

bottom of page